::Menu:: ::Informacje:: ::Sonda::

Strona główna

Aktualności

Skutki palenia

Jak rzucić palenie?

Ile zyskujesz?

Motywacja - Test

Dym tytoniowy

Dlaczego palimy?

Leki odwykowe

Wstęp

Całkowite wyeliminowanie papierosów z naszego życia byłoby najdonioślejszym sukcesem w historii medycyny. Dlatego każdy, kto decyduje się na rzucenie palenia, sam ratuje sobie życie. Istnieje długa lista chorób, na które codziennie dobrowolnie skazują się palacze. Są to: nowotwory złośliwe (np. płuc, krtani, nerek, trzustki), udar mózgu, zawał serca, rozedma płuc, choroby żołądka i dwunastnicy, częste infekcje górnych dróg oddechowych a także mniejsza potencja seksualna i płodność oraz wiele innych które tutaj opiszemy

Szkodliwość biernego palenia tytoniu


Szacuje się, że co najmniej 50-60 proc. dorosłych, 60 proc. dzieci i 42 proc. młodzieży w Polsce jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego wydychanego przez palaczy i powstającego w przerwach między zaciąganiem w wyniku tlenia się papierosa.

Więcej>>


Palenie tytoniu a ciąża


Kobiety palące w ciąży . Palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży jest przyczyną wielu powikłań u dziecka, gdyż nie otrzymuje ono wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dziecko jest zmuszone do biernego palenia za pośrednictwem matki, płód narażony jest na działanie szkodliwych substancji zawartych w dymie. Noworodek o niższej masie urodzeniowej jest bardziej podatny na choroby wczesnodziecięce, w tym zespół nagłej śmierci noworodków. Istnieje także zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego, powikłań ciąży a nawet zgonu okołoporodowego. U dziecka nasilają się także niektóre choroby odtytoniowe (np. zapalenie płuc, astma oskrzelowa, czy zapalenie ucha środkowego). Również rozwój psychofizyczny takiego dziecka jest opóźniony.
 

Więcej >>


Nowotwory

Jakie choroby grożą palaczom? Profesor Witold Zatoński, prezes Fundacji Promocja Zdrowia wymienia je bez końca. Dym tytoniowy prowadzi do powstania 14 lokalizacji nowotworów. Najsilniejszy związek z paleniem wykazują nowotwory złośliwe: płuc 90% nowotworów występuje u palaczy!), krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego i trzustki. Nieco słabszy związek obserwuje się w przypadku nowotworów żołądka, nosa, wargi, wątroby, miąższu nerki oraz białaczki.

Więcej>>

Palenie a trądzik ....

Wyniki badań opisane w "British Journal of Dermatology" (July 2001) dowodzą, że palenie jest istotnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie częstotliwości pojawienia się zmian trądzikowych oraz zwiększa groźbę, że będzie to trądzik o ciężkim przebiegu. Zgodnie z wielkrotnie potwierdzonymi analizami liczba przypadków trądziku była o wiele większa u osób aktywnie palących (40,8%) w porównaniu z osobami niepalącymi (25,2%). Wykazano liniową zależność między nasileniem zmian trądzikowych a liczbą wypalanych dziennie papierosów.

Czy zamierzasz rzucić palenie ?

Tak
Nie
::Redakcja::

::Link::

Napisz:

Błąd na stronie !!!

Pytania i uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palenie tytoniu a Ty

Pobij papierosa

Nie pal